Haberblok

Gaziantep’te Başkan Şahin ‘Acil Eylem’i anlattı

27.02.2023
94

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, deprem sonrası hemen “Acil Eylem Planı” hazırladıklarını belirterek, Gaziantep’teki depremzedelerin, barınma, beslenme, psiko-sosyal destek ve hijyen koşullarına kısa süre içerisinde cevap verdiklerini söyledi.

REKLAM ALANI
Gaziantep’te Başkan Şahin ‘Acil Eylem’i anlattı

GAZİANTEP (İGFA) – Kahramanmaraş Pazarcık merkezli meydana gelen deprem sonrası, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Nurdağı’ndaki ziyaretinde, depremzedeler için teknik ekibiyle birlikte hazırladığı Acil Eylem Planı’nı anlattı.

Eylem planının bir depremzedenin neye ihtiyacı olduğuna dair sağlıklı tespitleri içerdiğini anlatan Başkan Şahin, “Depremzedelerin acil bir şekilde, giyinmesi, beslenmesi ve barınması gerekiyordu. Arkasından seyyar tuvaletlerin kurulumunun yapılması lazımdı. Şu anda ilçede 200’e yakın seyyar tuvaletimiz bulunuyor. Bunun akabinde hijyenin temin edilebilmesi için bir haftanın ardından duş ihtiyacı doğdu. Bunun için de bizim yalnızca Nurdağı’nın 160 noktasında seyyar duşlarımız bulunuyor. Akabinde de çocuklarımızın eğitiminden geri kalmaması ve ailelerin psiko-sosyal destek alması gerekiyordu. Şimdi hemen konteyner kentimizi kurduk. Bir gencin, bir yaşlının, bir engellinin neye ihtiyacı varsa bunların hepsini içeren bir plan hazırladık. Eğitimlere başladık. Her yaş grubuna özel psiko-sosyal destek kurslarımız var. Depremzedelerin sağlıklı bir terapi alabilmesi için akademisyen psikologlardan destek alıyoruz. Bu desteği veren psikolog sayımız da yaklaşık 200. Beşeri sermayemiz hazır. Psikologlarımız tek tek çadırları ve konteynerleri gezerek ailelere sorular soruyor. Engelli, yaşlı, çocuk ihtiyaçları belirleniyor. Bunlar kümeleştikten sonra da ihtiyaçlar hızlı bir şekilde temin ediliyor.”

REKLAM ALANI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Nurdağı ziyaretinde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ve Japonya Büyükelçisi Suzukı Kazuhiro da bulundu.

haberblok

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.