Haberblok

“Çöplükte hazine var” temasıyla yola çıkan kadınlar eski çeyizlerden gelir elde ediyor

24.01.2023
10

Sivas’ta eski çeyizleri dikiş nakışla modernize eden kooperatif üyesi kadınlar aile ekonomisine katkı sağlıyor.

REKLAM ALANI
“Çöplükte hazine var” temasıyla yola çıkan kadınlar eski çeyizlerden gelir elde ediyor

Sivas‘ta eski çeyizleri dikiş nakışla modernize eden kooperatif üyesi kadınlar aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Sivas Kadınlar Kooperatifi (Siv-Koop) üyesi 18 kadın, “Çöplükte hazine var” temasıyla 4 ay önce Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünce açılan el işi kursuna başladı.

REKLAM ALANI

Kadınlar, hem evlerinden getirdikleri hem de yakın çevrelerinden aldıkları, yıllarca sandık ve hurçlarda saklanan çeyizleri çeşitli tasarımlarla modernize ederek yeni ürünlere dönüştürüyor.

Sipariş üzerine çalışan kadınlar, amigurumi, rölyef, gelin ve damat bohçası başta olmak üzere modern tasarımlar uyarladıkları tüm el işi ürünleri satarak aile ekonomisine destek oluyor.

Kooperatif üyesi ve kurs eğitmeni Dilek Kalmi, AA muhabirine, geçmişten geleceğe bir yol izleyerek eskiyi yeniye dönüştürdüklerini belirterek “Annelerimiz, halalarımız, teyzelerimiz hatta babaannelerimizden kalan çeyiz ürünlerini yeniden modernize ediyoruz. Yani kullanılmamış ürünleri modern hale dönüştürüp halkın kullanımına sunuyoruz.” dedi.

Hiçbir ürünün boşa gitmediğinin altını çizen Kalmi şunları söyledi:

“Maddi durumu iyi olmayan, elindeki eski çeyizleri değerlendirip onu modern hale getirdikten sonra satıp aile ekonomisine kazandırmak isteyen kadınlarımız sipariş üzerine çalışıyor. Amigurimi, rölyef, gelin ve damat bohçaları, aklınıza ne geliyorsa el işlerinin tamamını satabiliyoruz. Bazı kadınlarımız da dışarıdan yeni ürün almaktansa daha ucuza mal olacağı için elindeki ürünü kendisi için değerlendiriyor. Bu şekilde çocuğuna, kendisine de yapsa aile ekonomisine katkı sağlıyor.”

Kalmi, sertifika verilen kursiyerlerin bu sayede istedikleri zaman iş yeri açabileceklerini aktardı.

“Bana terapi oluyor, çok iyi geliyor”

Kursta çok mutlu olduğunu dile getiren Sevim Sarılar da “İki çocuk annesiyim, aynı zamanda babaanneyim. Buraya evdeki çeyizimdeki ürünleri değerlendirmeye geldim. Bunlarla evime güzel eşyalar ve örtüler yapıyorum.” dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.