Haberblok

Haluk Bayraktar’dan canlı yayında önemli açıklamalar

16.01.2023
8

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar canlı yayında açıklama yapıyor.

REKLAM ALANI
Haluk Bayraktar’dan canlı yayında önemli açıklamalar

Haluk Bayraktar’ın Habertürk’te açıklamalarından satır başları şöyle; 

KIZILELMA İLK UÇUŞUNU YAPTI

REKLAM ALANI

Biz 2021 yılında kamuoyunda paylaştık. 2022 Mart ayında KIZILELMA ismini verdik. Biz KIZILELMA’yı ilk kez 30 Ağustos 2022’de halkımızla buluşturduk. 14 Aralık’ta KIZILELMA’nın ilk uçuşunu gerçekleştirdik. İlk uçuş havacılıkta çok önemli bir adımı ifade ediyor. KIZILELMA ile aslında bambaşka bir dünyanın bize kapılarını açtıran teknolojik platform. İlk uçuş çok kritik bir kilometre taşı. Havacılıkta ilk uçuş tarihi milattır. İlk uçuş tarihinden sonra servise giriş tarihi verilir. Kendi imkanlarımızla bu adımı attık. Bundan 20 yıl önce Baykar 5 kişilik bir ekipti. Baykar ile birlikte yürüyen bine yakın yerli tedarikçisiyle bu noktada. 

HEDEFİMİZ UZAY TEKNOLOJİLERİ

Aslında şu an KIZILELMA kategorisinde bir teknolojik ürün dünyanın hiçbir ülkesinde yok. KIZILELMA aslında Türkiye’yi süper güç seviyesine çıkartacak teknoloji. Baykar’da 3 bin 500 insan var şu an. Türkiye’ye bambaşka kapılar açan alan aslında. Biz ilk varyant üzerinde çalışıyoruz. KIZILELMA her ürünün hayat döngüsü vardır. Hedefimiz artık uzay teknolojileri alanında yatırım yapmak. Uzayda da bizim hakimiyet oluşturmamız gerekiyor bu anlamda yeni hedef olarak uzay teknolojilerini belirledik.

Son 20 yılda savunma sanayinde çok kritik atılımlar yapıldı. Bugün 2 binden fazla firma var savunma sanayinde. 20 yıl önce Türkiye çok önemli karara imza atıldı. Tank, insansız hava araçları gibi çok büyük projelerin alım kararı vardı. Bir toplantıda dendi ki biz bu projeleri iptal ediyoruz tamamını yerli yapacağız. Savunma sanayi çok büyük katma değeri olan alanlar, bir de işin parasını verseniz dahi size bunu vermiyorlar. Türkiye 90’lı yıllarda Amerika’dan insansız hava araçlarını satın aldı. O uçaklar ortalamada 100 saati dahi doldurmadan envanter dışı bırakıldı. Bayraktar TB2 SİHA’ları 600 bin saati buldu. Müthiş bir gelişim var.  İlk kez savunma sanayinde 2004 yılında o zaman dendi ki rekabete açık yapacağız.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.