Haberblok

Trump’ı yerden yere vurmuştu! ABD Başkanı Biden’ın evinden 5 gizli belge daha çıktı

15.01.2023
17

Daha önce eski ABD Başkanı Trump’ın ofisinden çıkan gizli belgeler için “Biri nasıl bu kadar sorumsuzluk olabilir?” diyen ABD Başkanı Biden’ın başı dertte. Geçen hafta kişisel ofisinde başkan yardımcılığı dönemine ait gizli belgeler bulunan Biden’ın şimdi de evinden 5 “gizli” ibareli belge daha çıktı. Adalet Bakanı konuyu incelemesi için özel yetkili savcı atadı.

REKLAM ALANI
Trump’ı yerden yere vurmuştu! ABD Başkanı Biden’ın evinden 5 gizli belge daha çıktı

ABD başkanı Biden’ın gizli belge skandalı sürüyor. Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, çarşamba gününden beri Başkan’ın, Biden Diplomasi Merkezi ve Delaware’deki konutunda ortaya çıkan belgelerle ilgili süreci özetleyen bir açıklama yayımladı.

5 YENİ GİZLİ BELGE DAHA BULUNDU

REKLAM ALANI

İki yerde de ele geçirilen “gizli” ibareli belgeleri incelemek için Ulusal Arşivler ve Adalet Bakanlığı ile koordineli bir süreç izlediğini aktaran Sauber, perşembe günü Biden’ın Wilmington’daki konutunda ele geçirilen gizli bir belgeyi almak için Başkan’ın konutuna gittiğini ve kendisine eşlik eden Adalet Bakanlığı yetkilileriyle oradaki dokümanların arasında “gizli” ibareli 5 belge daha bulduklarını kaydetti.

ÖZEL YETKİLİ SAVCI ATANDI

Sauber, belgelerin orada Adalet Bakanlığı yetkililerine teslim edildiği bilgisini paylaştı. Biden’ın Danışmanı, açıklamasında, Beyaz Saray‘ın Adalet Bakanı tarafından atanan özel yetkili savcı ile işbirliği yapacağını bildirdi.

NE OLMUŞTU?

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, 9 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Biden’ın, Penn Biden Merkezi’ndeki kişisel ofisinde, 2 Kasım 2022’de başkan yardımcılığı görevi sırasından kalan bazı “gizli bilgiler içeren az sayıda belge”nin bulunduğunu söylemişti.

Belgelerin “kilitli bir dolapta” bulunduğunu belirten Sauber, belgeler bulunur bulunmaz Biden’ın kişisel avukatlarının Beyaz Saray ve devletin ulusal arşivlerle ilgili kurumlarıyla iletişime geçtiğini açıklamıştı. Biden, ofisinden gizli belgeler çıktığını duyduğunda “şaşırdığını” söyleyerek, belgelerin içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığını kaydetmişti.

Kaynak: AA / Güncel

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.