Haberblok

Ücret gelirlerinin vergilendirilmesine yönelik tebliğ değişti

31.10.2022
16

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) “Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”i yayınlandı …

REKLAM ALANI
Ücret gelirlerinin vergilendirilmesine yönelik tebliğ değişti

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) “Gelir Vergisi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”i yayınlandı.

Genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri tek işveren sayılacak

REKLAM ALANI

Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre, genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri tek işveren sayılarak, ücret gelirleri kümülatif matrah dikkate alınarak tevkif suretiyle vergilendirilecek. Kamu görevlileri ayrıca beyanname vermeyecek.

Personel, diğer kurum ve kuruluşlardan da ücret alırsa ücretler tek işverenden alınmış gibi sayılacak

Böylece, genel bütçe kapsamında bulunan kamu idarelerinde çalışan personelin, yıl içinde bu kapsamdaki diğer kurum ve kuruluşlardan da ücret alması veya bu kapsamdaki diğer bir kurum ve kuruluşa nakil olması durumunda, elde ettikleri ücretler tek işverenden alınan ücret olarak değerlendirilecek.

Birden fazla işverenden ücret geliri olan özel sektör çalışanlarına kolaylık

Aynı takvim yılı içinde birden fazla işverenden ücret geliri elde eden özel sektör çalışanlarına da kolaylık sağlandı.

Hizmet erbabının aynı takvim yılı içinde işveren değişikliği yaptığı durumlarda, talep etmesi ve işverenin de kabul etmesi halinde, yeni işverenin eski işverendeki gelir vergisi matrahını dikkate alarak kümülatif matrah üzerinden tevkifat yapılabilmesine imkan tanındı.

Değişiklikle hizmet erbabının talep etmesi ve işverenlerin de kabul etmesi kaydıyla, yıl içerisinde aynı anda birden fazla işverenden alınan ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde de kümülatif matrah dikkate alınarak tevkifat yapılabilecek.

Hizmet erbabına ve işverenlere kolaylık

AA’nın haberine göre böylece, hizmet erbabına ve işverenlere kolaylık sağlandı ve hizmet erbabının, yıllık beyanname vermesi durumunda da kümülatif matrah dikkate alınarak hesaplanan vergiyi mahsup edecek olması nedeniyle fark vergi ödememesi imkanı tanındı.​​​​​​​

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.