Haberblok

Bakan Varank: 6 ‘unicorn’umuzdan 3’ü oyun ve yazılım firmaları

10.09.2022
14

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, katılımcıların Bilişim Vadisi’nde uykusuz geceler geçirerek gruplar halinde oyun tasarladıkları kampın son …

REKLAM ALANI
Bakan Varank: 6 ‘unicorn’umuzdan 3’ü oyun ve yazılım firmaları

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, katılımcıların Bilişim Vadisi’nde uykusuz geceler geçirerek gruplar halinde oyun tasarladıkları kampın son konuğu Bakan Varank oldu.

Ziyaret esnasında Varank’a Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ile Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu eşlik etti.

REKLAM ALANI

Farklı ülkelerden öğrencilerin bir araya gelerek oluşturdukları takımlarla sohbet eden Varank, tasarlanan oyunları denedi. Varank’ın oyun performansı, katılımcılardan alkış aldı.

Öğrencilerle özçekim yapan, oyun kampı duvarına imzasına atan Varank, Planetary Çadırı’nda da oyun deneyimi yaşadı. Varank, ziyareti sırasında katılımcılara dondurma da ikram etti.

TÜRKİYE’DE 6 TANE MİLYON DOLARLIK ŞİRKET VAR

Bakan Varank, kampta yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin teknoloji tabanlı işlerde müthiş bir ivme yakaladığını söyledi.

Varank, “Bundan üç sene önce Türkiye’de bir tane ‘unicorn’ yani milyar dolarlık şirket yokken şu anda 6 ‘unicorn’umuz var. Bunlardan 3’ü oyun ve yazılım firmaları. Bu alana gençlerin de ilgi duymasıyla beraber yakaladığımız ivme, Türkiye’yi farklı bir boyuta taşıyacak” ifadesini kullandı.

“KATMA DEĞER ÜRETMEK GEREK”

Yaklaşık 5 bin başvurudan 600 genci fiziki olarak davet ettikleri bilgisini veren Varank, şunları kaydetti:

“Buraya gelen gençlerimiz kimisi dışarıda çadırlarda, kimisi yurtlarda kalıyor ama buraya gelerek ‘render’ından tutun da farklı senaryo yazımına kadar bir oyunu geliştirirken neye ihtiyacınız var, hangi bilgiye sahip olmanız gerekir, bunlarla ilgili bilgileri alıyorlar, bunları nasıl oyunlarına aktaracaklarını öğreniyorlar. Daha sonrasında eğer şirketlerini kuracaklarsa nasıl desteklerden faydalanabiliyorlar, bunlarla ilgili bütün bilgileri burada alarak aslında genç arkadaşlarımıza kariyerlerinde önemli bir avantajı sağlamış oluyoruz”

Destekleri vermeye devam edeceklerini vurgulayan Varank, Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine çıkması, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olması için mutlaka katma değer üretilmesi gerektiğini belirtti.

KAYNAK: AA

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.