Haberblok

Tükürükten elde edilen DNA’dan kolye yapıp çocuklara hediye ediliyor

04.09.2022
18

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun …

REKLAM ALANI
Tükürükten elde edilen DNA’dan kolye yapıp çocuklara hediye ediliyor
REKLAM ALANI

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun Çarşamba Havalimanı’nda devam ediyor.

DEÜ’nün buluşları ve kimya deneylerinin sergilendiği stantta, DNA’dan yapılan kolyeler de katılımcıların dikkatini çekiyor.

Tükürükten alınan numuneden çeşitli evrelerden geçirilerek elde edilen DNA, küçük şişelere koyulduktan sonra ziyaretçiye veriliyor.

Gençlerin kimyayı tanımalarını istediklerini belirten Akıncı, “Bu yüzden demir ve bakır iyonu reaksiyonlarını gerçekleştiriyoruz. Bu iki element gerçekten bileşikleriyle, değişik renkleriyle kimyayı sevdiriyor.” dedi.

Akıncı, tükürükten DNA ekstraksiyonu yapıp kolye olarak küçük şişeler içinde çocuklara hediye ettiklerini dile getirerek, “Çok mutlu oluyorlar. DNA’larını elde etmek için standımıza geliyorlar. Biz de mutlu şekilde onlara ekstraksiyon yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL PARA İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ HEMEN GÖR!

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.