Haberblok

Çin’de cep telefonu üretimi ve ihracatı düşüyor

01.09.2022
18

Koronavirüs salgınıyla birlikte otomotivde patlak veren çip tedarik sorunları, ardından tüketici elektroniğini de etkilemiş ve akıllı telefon …

REKLAM ALANI
Çin’de cep telefonu üretimi ve ihracatı düşüyor

Koronavirüs salgınıyla birlikte otomotivde patlak veren çip tedarik sorunları, ardından tüketici elektroniğini de etkilemiş ve akıllı telefon pazarı için zor günler başlamıştı.

Çin Sanayi ve Enformasyon Teknolojisi Bakanlığı’nın verilerine göre, ocak-temmuz döneminde üretilen cep telefon sayısı yıllık bazda yüzde 3,6, ihracatı ise yüzde 11,5 azaldı.

REKLAM ALANI

AA’da yer alan habere göre, Çin’de ilk 7 ayda 665 milyonu akıllı telefon olmak üzere toplam 863 milyon cep telefonu üretildi, bunun 470 milyon birimi yurt dışına ihraç edildi. Üretilen akıllı telefon sayısı da geçen yıla göre yüzde 2,9 azaldı.

Çin’in silikon vadisinde çalışmalar aksıyor

“Çin’in silikon vadisi” olarak anılan, teknoloji endüstrisinin merkezi Şıncın, telekomünikasyon donanımları üreticisi Huawei, çip üreticisi SMIC, elektrikli araç üreticisi BYD, elektronik ürün imalatçısı Foxconn ve internet devi Tencent gibi ülkenin en büyük şirketlerine ev sahipliği yapıyor.

Şehir yönetimi, yeni açıklanan tedbirler kapsamında, Huawei, SMIC ve Foxconn’a üretim faaliyetlerini bir hafta süreyle “kapalı devre” yürütmeleri ve çalışanların hareketlerini kısıtlamaları talimatı verdi.

Salgın önleme ve kontrol tedbirleri, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.