Rahat Kadın Çekmez

Boşanmalar neden arttı diye sorulsa beş kişiden üçü “rahat batıyor” diye başlar cümlesine. Rahat olan insan niye boşansın diye sorulsa “eskiden öyle miydi” diye kitabın orta yerinden devam ederler sonra da kadına verip veriştirler. Okumalarından girip meslek sahibi olmalarından başlayıp para kazandıkları için başlarına buyruk olduklarını söyler, söyler de söylerler. Hatta genç nüfusun azalmasından bile kadın suçludur. Rahatına düşkün olduğu için doğurmak istemez.
Ne demek istiyorlar, diye düşünüp anlamaya çalıştım.
Bir kadının rahat olması ne ifade ediyor?
Evlilik neye karşılık geliyor?
Rahat olmaktan kastları;
Kadının dövülüp sövülmemesi, aç açıkta bırakılmaması mı?
Rahat batmasından kasıtları ise;
Evlilikte rahat olmak erkeğin hakkıdır eğer kadın dövülmüyor ve aç bırakılmıyorsa diğer her şey için susmalı, sabretmeli, oluruna bırakmalı.
Diğer her şeyden ne kastediliyor:

  • Erkeklerin ev içinde sorumluluk almak istememeleri ya da sözde aldıkları sorumluluğun kadına bahşettikleri bir iyilik olarak sunulması neticesinde kadın “neden” diye sormamalı
  • Ya da kadın çalıştığı halde erkeğin hayatını kolaylaştırması için ondan tek başına çocukların, ev işlerinin ve etrafın bakımını üstlenmesi istenebilir ama kadın bu beklentileri karşılarken sorgulama hatasına düşmemeli, rahatı bozacak tehlikeli söylemlerde bulunmamalı
  • Bekârken çalışan ama evlenince işi bırakmak zorunda kalanın kadın olması ve sonrasında da kadının beğenilmemesi tamamen kadının hatası olmalı ve asla kadın erkeği suçlamamalı
  • Aldatılsa bile affetmeli boşanmayı düşünmemeli
  • Dışarı çıkmak istediğinde izin verilmiyorsa ısrar etmemeli
  • Erkek ben böyleyim işine gelirse derse kadının işine gelmeli, seviyor gibi yapmalı fazla bir şey beklememeli gibi durumlar örnek olarak verilebilir.

Sonuç olarak, eğer kadın bunlara razı olmaz ve rahat olmak benim de hakkım derse kurulan tüm düzenek bozulur. Kurulan sistem çöker.
Öyle kafamıza estiği gibi kadına davranamayız, işten çıkar çıkmaz eve gelmek zorunda kalırız, çocukları parka götürür ya da ne bileyim dersleri ile ilgilenir, ailece gezme planları yapar, bir elimiz bulaşıkta bir elimiz çamaşırda kalır, kısacası evliliğin sorumluluğunu paylaşmak zorunda kalırız falan.
Rahat mı batıyor yoksa birilerinin rahatı mı kaçıyor kim bilir ama evlilik ortak bir hayatın ürünüdür. Bir evlilik ancak karşılıklı memnuniyet varsa sağlıklı olabilir. Bir tarafın fedakârlık yapması üzerine inşa edilen hiçbir evlilik işlevsel değildir ve maalesef o aile de yetişen çocuklar da ya evlenmekten kaçınır ya da çocuk sahibi olmak istemez.

Share this content:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.