Haberblok

EĞİTİMCİ YAZAR SITKI ASLANHAN SİVASLILAR İLE BULUŞTU…

REKLAM ALANI
EĞİTİMCİ YAZAR SITKI ASLANHAN SİVASLILAR İLE BULUŞTU…

Sivas Belediyesi kültür etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen Mehmet Ercan’la Sultanşehir Akşamları programının bu haftaki konuğu eğitimci yazar Sıtkı Aslanhan oldu. ‘Bilinçli Aile Duyarlı Genç’ başlığıyla düzenlenen programda Aslanhan izleyenlerden tam not aldı.

Farklı konu ve konuklarla gençlere yönelik faaliyetlerine devam eden Sivas Belediyesi bu hafta eğitimci yazar Sıtkı Aslanhan’ı misafir etti. Programa; Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul, Belediye Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

REKLAM ALANI

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda Sıtkı Aslanhan, çocuklarda ilk eğitimin ailede başladığını söyleyerek; “Onların düşünce ve ruh dünyasını daha iyi anlamaya çalışmalıyız.” dedi.

Aslanhan, “Anadolu irfanını 21. yüzyıl insanının gündemine yeniden taşımak, medeniyetimizin yapı taşları olan örf, âdet ve geleneklerimizi yeni bir bakış açısıyla insanların idrakine sunmak ve kadim geleneğimizin önemini topluma hatırlatmak adına anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Türkiye’de kavram kargaşası var. Biz de baba otoriteyi, anne şefkat ve merhameti temsil eder ama haklı olarak anneler baktı ki evde babalar yok, otorite gidiyor, çocuklar başıboş, o zaman o görevi de üstlenmek durumunda kaldılar. Bu durumda anneler, babanın boşluklarını dolduramadıkları gibi çocuğun sığınacağı şefkat ve merhamet limanı olma özelliğini de kaybettiler. Okullara veli toplantılarına katılıyorum. Salonda 300 tane veli varsa 280 tane anne, 20 tane baba ya var, ya yok. Aslında veli toplantılarına babaların katılması gerekmektedir. Çocukların eğitimiyle ilgili asıl sorun buradan kaynaklanıyor diyebiliriz.” dedi.

“Çocuklarımıza küçük yaştan itibaren ilim öğrenme sevgisini ve merakını aşılayacağız” diyen Aslanhan konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi; “Küçük yaşlardan itibaren bırakın sorular sorsunlar. Öğrenme merakını, sizler de sorular sorarak daha da ilerlere doğru götürmeye çalışın. Şu anda cesur çocuğumuz yok. En küçük bir engel görse hemen pes ediyor. Okulda zayıf oluyor veya sevgilisinden ayrılıyor hemen intihar ediyor. Hemen uyuşturucunun pençesine düşüyor veya çok küçük bir söze kanabiliyor. Ama hayatta her gün engeller var. Bizim çocuklarımıza cesareti öğretmemiz lazım. Güler yüzlü ve tatlı dilli olmamız lazım.”

Eğitimci yazar Sıtkı Aslanhan’ı Sivas’ta ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise; “İnsanoğlunun sorunlarını mesele etmeyen, bir hedefi, bir amacı olmayan gençlerimizin önünde sonunda köleleşeceği bilinciyle hareket ederek hakikatten süt emen, fikir, oluş ve “varoluş” çilesi çeken bir gençlik inşa etmek için çaba harcıyoruz. Eğitim ailede başlıyor. Okullarımızda devam ediyor. Öğrenmenin yaşı olmadığı gibi eğitiminde kendimizi geliştirmenin de yaşı yoktur. Bu yüzden Belediye olarak düzenlediğimiz Sultanşehir Akşamları kültür etkinliklerimize gençlerimizin talep ettiği, gençlerimizin istediği şair, yazar, gazeteci, sanatçı ve düşünürlerimizi davet ediyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta da başka konu ve konuklarla programlarımız devam edecek. Ben katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Program sonrası Başkan Bilgin ve Rektör Kul, eğitimci yazar Aslanhan’a günün anısına el sanatları seti hediye etti.

haberblok

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.