Haberblok

SİVAS BELEDİYESİ’NDEN ZARALI HALİL’İ ANMA GECESİ…

REKLAM ALANI
SİVAS BELEDİYESİ’NDEN ZARALI HALİL’İ ANMA GECESİ…

Sivas Belediyesi tarafından ünlü halk ozanı Zaralı Halil Söyler’in 58. Ölüm yıl dönümü sebebiyle anma programı düzenlendi.

Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde icra edilen programa; Vali Salih Ayhan, AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

REKLAM ALANI

Anma programında bir konuşma yapan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Sivas bir vefa şehridir. Değerlerini unutmamak, unutturmamak ve yeni nesillere aktarmak adına bu tip programları icra ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemlerde de böylesi önemli programlarımız devam edecek. Bugün anmış olduğumuz Zaralı Halil Söyler şehrimizin değerlerinden, Türk müziğinin önemli isimlerinden birisidir. Bize de düşen Sivas’ın değerlerini yeni nesillere aktarmak, unutturmamaktır. Haftaya Sıtkı Aslanhan’ın aile ve gençlik üzerine bir konferansı olacak. Mart ayında da Âşık Ruhsati’yi ama programını sizlerle birlikte icra edeceğiz” dedi.

AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci ise, “Sivas deyince akla vefa geliyor. Sivas vefasını her alanda gösteriyor. Özellikle Sivas’ın yetiştirmiş olduğu sanatçılarımıza göstermiş olduğu vefa kayda değer. Ben bu güzel etkinlikten dolayı Belediye Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin’in şahsında tüm ekibi kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan Sivas Valisi Salih Ayhan, “Bir şehrin kültürel kimliğini, derinliğini de bu programlar ortaya çıkarıyor. Sivas o kadar mümbit ki, o kadar değerler var ki, Türk müziği varsa bugün altında Sivas’ın imzası var. Bunlar bu şehrin gerçekten kültür-sanat ve derinliğini en güzel yansıtan kişilerdir. Biz de onları genç nesillere bu şekilde tanıtmış oluyoruz. Ben Belediyemizi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum, ekibi kutluyorum. Bu toprakların onlar mührüdür, bu toprakları bize de sevdiren kişilerdir. Onlara ne kadar dua etsek ne kadar ansak azdır diyorum” dedi.

Zaralı Halil’in torunu Emine İçoğlu’nun söylediği türküyle başlayan konserde sanatçı Deniz Toprak sahne aldı, birbirinden güzel Sivas türküleri seslendirdi.

Konser sonrası Zaralı Halil Söyler’in kızı Gülsen Söyler, “Her sene Ocak ayında içimizi hüzün kaplıyor. Babam Zaralı Halil Söyler bizlere ve sizlere çok güzel türküleri miras bırakmıştır. Onun adı türkülerle yaşıyor. Bu anlamlı geceyi düzenleyen Sivas Belediyemize ve tüm ekibine bizleri de yalnız bırakmayan sizlere çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Programında sonunda Zaralı Halil Söyler’in kızı Gülsen Söyler, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e ünlü halk ozanı Söyler’in kendi sesinden olan plağı hediye etti.

haberblok

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.