Uyuz gölü S.O.S veriyor

Uyuz gölü S.O.S veriyor

Sivas’ta uyuz hastalığına iyi geldiğini düşünülen ve hastaların yaz-kış akın ettiği Uyuz gölü, düşen su seviyesi ile endişelendirdi.

Sivas’ta uyuz hastalığına iyi geldiğini düşünülen ve hastaların yaz-kış akın ettiği Uyuz gölü, düşen su seviyesi ile endişelendirdi.

Sivas kent merkezine 45 km uzaklıkta bulunan Gümüşdere köyü sınırları içerisinde bulunan Uyuz gölünün, uyuz başta olmak üzere sedef ve egzama gibi birçok hastalığa da iyi geldiği düşünülüyor. Göl, yaz ve kış aylarında da hastaların akınına uğruyor. Her geçen yıl göl suyunun biraz daha azalması ise hem köy sakinlerini hem de hastaları endişelendiriyor.

Gümüşdere eski muhtarı Veli Karavelioğlu, yer altında oluştuğunu düşündükleri bir çatlak ve göl suyunun tarla sulamasında kullanıldığı için su seviyesinin düştüğünü belirterek, “Suyun derinliği önceden, suyun önü açılmadan önce 7-8 metre derinliği vardı. Şimdi önünü açtık tarları sulanıyor. Şuan 5-6 metre anca var” dedi.

Göl suyunun yer altından kendiliğinden yüzeye çıktığını kaydeden Karavelioğlu, “Göl kendi kaynıyor, kendi kayboluyor olduğu yerde. Yazın 19 derece, kışın 20 dereceye çıkıyor. Kışın daha sıcak oluyor. Türkiye’den buraya gelmeyen yok ve şifa bulanlarda bana geri dönüş yapıyor. Şifası illaki; kaşıntı, cilt hastalıkları, uyuz, egzama illaki kaşıntı. Burada önceden Erzincan’dan, Kayseri’den, Sivas’tan bu çevredeki illerden buraya uyuz keçi getirirlerdi ben çocukken. Biz uyuz keçileri bu göle atardık. Bu göle giren keçilerin uyuzu geçiyordu” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Manşet Yaşam