Olgunlaşma Enstitüsünde 1,5 Milyon Adet Maske Üretilecek

Olgunlaşma Enstitüsünde 1,5 Milyon Adet Maske Üretilecek


Sivas Valisi Salih Ayhan, Olgunlaşma Enstitüsü’nün Maske Üretim Merkezini ziyaret etti. Merkezde Sağlık İl Müdürlüğü ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle üretilen maskeler, Sağlık İl Müdürlüğüne teslim edilecek.
Vali Salih Ayhan, İl Sağlık Müdürü Dr. F. Selçuk Moğulkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı ile birlikte Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret ederek maske üretim süreci hakkında enstitü müdiresi Aysel Şenlen’den bilgi aldı. Merkezde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından temin edilen 3,5 ton kumaştan, usta öğreticiler 1,5 milyon maske üretimi gerçekleştirecek. Üretilen maskeler, İl Sağlık Müdürlüğü ile ihtiyacı olan kurum ve vatandaşlara dağıtılacak.
Merkezde açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, pandemi sürecinde dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu malzemelerin başında maske geldiğini, birçok ülkede maske sıkıntısının olmasına rağmen ülkemizde maskelerin ücretsiz dağıtıldığını söyledi.
Sivas’ın maske temininde kendi kendine yettiğini ifade eden Vali Ayhan, “Biliyorsunuz ki bu süreçte, hastalığın yayılmasında toplumsal izolasyonun çok önemli bir katkısı bulunmaktadır. Tabi biranda milyonlarca maske tedarik etmek mümkün değil. Sorumluluk mevkiinde olan kurumlarımız, kuruluşlarımız ve idarecilerimiz bu konuda seferberlik ilan etmiş vaziyette. İlimizin ihtiyacını tabi ki Sağlık Bakanlığımız kendi imkânlarıyla, özel sektörün tamamı belirli bir noktaya kanalize etmiş vaziyette ve ilimizin de ciddi manada 650 bin nüfuslu bir şehirde de ciddi bir maske ihtiyacı vardı. Dolayısıyla biz kendi fiziki ve teknolojik alt yapılarımızı kullanarak idarecilerimizin de iradelerinin güçlü olmasıyla çözüm odaklı davranışlarıyla ilimizde örnek çalışmalar yapılmaktadır.” dedi.”1,5 Milyon Maske Üretilecek”
Sivas Olgunlaşma Enstitüsünde 1,5 milyon adet maskenin üretileceğini ifade eden Vali Ayhan, “İşte bu Olgunlaşma Enstitümüzde ve Sağlık İl Müdürlüğümüzün temin ettiği kumaşlar İl Milli Eğitimle yaptığı protokol çerçevesinde Olgunlaşma Enstitümüzde 3,5 ton kumaş temin edilerek yaklaşık 1,5 milyon maske üretimi gerçekleştirilecektir. Bu hem kurumların hem de vatandaşların ihtiyaçları açısından çok çok önemli. Tabi el sanatları merkezimizin personel desteği, Halk Eğitim Müdürlüğümüzün kendine özgü çalışmaları var. Yine BİLSEM’in siper maske üretimi ve Necip Fazıl Teknik Anadolu Lisemizin de yeni aldığı 1 milyon liralık bir makineyle günlük 60 bin maske üretecek bir kapasiteye erişmiş olacağız. Kısa bir zaman içerisinde de ilimizin maske ihtiyacını karşılamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

“PTT Maske Dağıtımına Başladı”
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla PTT’nin maske dağıtımına ilimizde de başladığını aktaran Vali Ayhan, şöyle konuştu:
“Cumhurbaşkanımızın da talimatlarıyla PTT’den talep eden vatandaşlarımıza maske dağıtımı başlamıştır. İlimizde de dün itibariyle 5 bin aileye 25 bin maske evlere teslim edilmiş vaziyette. Dört bir koldan imkânı, iradesi, altyapısı olan tüm kurumlarımız vatandaşımızın maske ihtiyacını karşılamaktadır. Dünya bu maskeyi parayla satın alamıyor ama Türk Devleti, milletine bu maskeyi ücretsiz bir şekilde üretimini yapıp dağıtımını sağlamaktadır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Kurumsal birlikteliğin oluşmasında irade koyan il müdürlerimize teşekkür ediyorum. Olgunlaşma Enstitüsü, Halk Eğitim Merkezi, Necip Fazıl Mesleki Teknik Anadolu Lisesi müdürümüze bu ekibe teşekkür ediyorum. Sivas’ın ihtiyacını herkes özverili bir şekilde yerine getirmek için gayret gösteriyorlar.”

Dünya Ekonomi Yaşam