Sivas’ta 7 tedbir

Sivas’ta 7 tedbir

Alınan 7 İlave Tedbir Masaya Yatırıldı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda Koronavirüsle mücadelede alınan yeni tedbir paketini açıkladı.
Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan 7 maddelik ek ilave tedbirler doğrultusunda İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgelerin ardından bugün Sivas Valisi Salih Ayhan başkanlığında İl İdare Kurulu ve İl Pandemi Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda alınan kararlar ve Sivas’ta uygulanacak ek tedbirler masaya yatırıldı.
Toplantının ardından değerlendirmelerde bulunan Sivas Valisi Salih Ayhan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün gece itibariyle talimat verildiğini belirterek, bu talimatların İçişleri Bakanlığı tarafından genelgeye dönüştürüldüğünü söyledi.

  • “Zorunlu Haller Haricinde İl Dışına Seyahat Etmeye İzin Verilmeyecek”
    Toplantıda kararların illerdeki yansımasının nasıl olacağına dair gerekli çerçeveyi çizdiklerini belirten Vali Ayhan, “Bugün saat 17.00 itibariyle iller arasında otobüs yolculuğu seferleri tamamen yasaklanmıştır. Burada asıl olan vatandaşlarımızın bulunduğu yerde ikamet etmesidir. Zorunlu haller haricinde cenaze, doktor sevki, hastalık veya 15 gün içerisinde gelmiş olup da herhangi bir kalacak yeri olmayan vatandaşların memleketlere dönmesi hususu haricinde hiç kimsenin il dışına seyahat etmelerine izin verilmeyecektir. Zaruri sebeplerden dolayı izin almak isteyenlere de il veya ilçe otogarlarında, Valiliğimizce oluşturulan ‘Seyahat İzin Kurulları’ndan, izin belgesi verilecektir.” dedi.
  • Vatandaşlarımızın Sağlığı Her Şeyin Üstündedir
    Sosyal hareketliliği azaltıp sosyal mesafeyi korumak açısından da bazı tedbirlerin devreye girdiğini kaydeden Vali Ayhan, “Mesire alanlarıyla ilgili kısıtlamalar yapıldı ve bu süreç içerisinde vatandaşımızın evde kalmasını sağlayacak tüm adımlar atıldı. Özellikle servis ve toplu taşıma araçlarında kapasitenin ancak yüzde 50’sini kullanabileceklerdir. Bununla ilgili de kararlar alındı ve ilimizin tamamında uygulanacaktır. Özellikle il dışından, nüfusu fazla olan illerden ilimize gelenler için şehir girişlerinde sağlık kontörlüne akabinde de kendilerine tebliğ edilerek 14 boyunca da evlerinden çıkmamaları hususunda uyarılar yapılacak. Bu ikazlara uymayanlar hakkında da 3 bin 150 TL cezayı da uygulayacağız. Tekrarı halinde iki katı olacak. Vatandaşlarımızın sağlığı her şeyin üstündedir. Aldığımız tüm kararlar bu küresel illetten bir an önce kurtulabilmek içindir.” diye konuştu.
  • Sosyal Medya Paylaşımlarına İtibar Etmeyin
    Vali Ayhan, alınan ilave tedbirleri en iyi şekilde uygulamak için gece gündüz çalıştıklarını belirterek, “Herkes müsterih olsun. Hassaten de vatandaşlarımızdan yetkili makamlar haricinde hiç kimsenin söylemine ve sosyal medya paylaşımlarına itibar etmesinler. Yetkili makamların açıklamalarını takip etsinler. Sosyal medyada bu süreci sabote eden, kaygılandıran yalan yanlış bilgiler verenlerle ilgili de bu konuda gerekli yasal müeyyideyi yapıyoruz. Takiplerimiz bu hususta da devam etmektedir. Herkes bu sürece destek olsun. #EvdeKalSivas, #EvdeKalTürkiye diyorum. Biraz sabır bu süreçten en güzel şekilde en hasarsız şekilde inşallah kurtulacağız.” dedi.
Foto Galeri Güncel Gündem Sürmanşet Yaşam