Haberblok

Bal üretimi Sivas’ta önemli bir yerde.

26.08.2019
80
REKLAM ALANI
Bal üretimi Sivas’ta önemli bir yerde.

Vali Ayhan, “Bal Üretiminde Sivas Çok Önemli Bir Yerde Olacak”
Sivas Valisi Salih Ayhan, merkeze bağlı Karabalçık, Hafik’e bağlı Beykonağı Köyü ile Tozanlı Vadisi ve Melekdede mevkiinde bulunan ormanlık alan arazisinde incelemede bulundu.
Vali Salih Ayhan, ilk olarak merkeze bağlı Karabalçık köyünü ziyaret ederek, vatandaşlarla bir araya geldi. Bölgede organik bal yetiştiriciliği yapan Engür ailesinin misafiri olan Vali Salih Ayhan, arıların bulunduğu alanı gezerek, bal sağımına katıldı.
-Sivas’ta Arıcılık Kültürü Var-
Engür ailesine organik bal yetiştirmesinden dolayı teşekkür eden Vali Salih, “Tozanlı Vadisinde organik arıcılığı desteklemek için çalışmalarımız var. Bu bölgeyi nitelikli bal üretimi yapma noktasında cazibe merkezi haline getireceğiz. Mevcut potansiyelimizi koruyup, üzerine neler koyabiliriz bunun gayreti içindeyiz. Sivas’ta arıcılık kültürü var. Bunun daha modern bir hale getirilmesi için çalışmalarımız devam ediyor.Tozanlı vadisinde organik arıcılık noktasında bir çalışmamız var. Burası nitelikli bal üretimi noktasında cazibe merkezi olacak. Bal üretiminde Sivas çok önemli bir yerde olacak.” diye konuştu.
Vali Ayhan, Karabalçık köyü ziyaretinin ardından Tozanlı Vadisinde bulunan Gülpınar köyü ve Faraz Yaylasına geçti. Bölge halkı ile bir süre sohbet eden Vali Ayhan, vatandaşların taleplerini dinleyerek, eksikliklerin imkanlar ölçüsünde giderileceğini söyledi.
Vali Ayhan ve beraberindekiler, köy ziyaretleri sonrası Tozanlı Vadisinin zirvesine çıktı. Orman İşletme Müdürü Sefa Duman’dan bölgede yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Ayhan, yeşili ve suyu bol olan bölgenin görülmeye değer olduğunu söyledi.
Vali Ayhan, Tozanlı Vadisindeki son ziyaretini Melekdede mevkine yaptı. Yöre halkı ile bir araya gelen Vali Ayhan, semah ekibinin gösterisini izledi. Türkülerin söylendiği programda birlik ve beraberlik mesajları verildi.
-Potansiyelimizi Daha da Arttıracağız-
Zengin iklimi olan Tozanlı Vadisinin korunmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini ifade eden Vali Ayhan, “Bölgenin yapısına katkı sağlamak için her türlü desteği vereceğiz. Betonlaşmaya karşıyız, burayı ekoturizme kazandıracağız. Çevre duyarlılığımız üst seviyede olacak. Buranın muhafaza edilmesi hepimizin görevi. Bu bölgeyi bal ormanlarıyla daha da zenginleştireceğiz. Potansiyelimizi daha da arttıracağız. Bölgenin ulaşımını kolaylaştırmakla beraber betonlaşmasına da müsaade etmeyeceğiz. Sorunlar, eksiklikler mutlaka vardır ancak önemli olan birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza etmek.” şeklinde konuştu.
Programlarda; Hafik Kaymakamı Hacı Kerim Meral, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İdris Tataroğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Orman İşletme Müdürü Sefa Duman, Orman Fidanlık Müdürü Mahmut Tulay ve diğer ilgililer de yer aldı.

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.