Haberblok

Tarihi Aygır Depolarının Restorasyonu Başladı

REKLAM ALANI
Tarihi Aygır Depolarının Restorasyonu Başladı


Osmanlı Devleti’nde orduya at yetiştirmek üzere kurulan Tarihi Aygır Depoları, ata sporu ve geleneksel kültürün yaşatıldığı bir mekân haline gelecek.
Sivas-Ankara yolu üzerinde 244 bin 940 metrekare alana sahip olan, Sultan Abdulhamid Han’a da at gönderen Tarihi Haralar Bölgesi’nde çalışmalar başladı. Sivas Geleneksel Sporlar ve Eko Turizm Vadisi Projesi ile hayata kazandırılan Tarihi Aygır Depolarındaki işe başlama törenine katılan Sivas Valisi Salih Ayhan, çalışmaları yerinde inceleyerek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
“11 Adet Tescilli Yapının Restorasyonu Başladı”
Kısa süre önce Eski Yarı Açık Ceza Evini, Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi haline dönüştürmek adına restorasyona başladıklarını hatırlatan Vali Ayhan, “Bugün de Haralar Bölgesinde bulunan 11 adet tescilli yapının restorasyonu için başlangıcı yapıyoruz. Bu şekilde şehrimizin kültür varlıklarına sahip çıkıyor ve onlara çeşitli fonksiyonlar vererek şehrin sosyal hayatına sunuyoruz. Sivas Geleneksel Sporlar ve Ekoturizm Vadisi Projesi sadece şehrimiz için değil konsepti ile ulusal çapta ses getirecek proje. Haralar Bölgesi tarihi misyonu açısından bizim için çok önemli bir bölge. Bu nedenle projenin her aşamasını büyük bir titizlikle yürütüyoruz” dedi.
“Türkiye’de İlk Olan Savaş Atları Müzesi Kurulacak”
Osmanlı için savaş atları yetiştiren aygır depolarının yer aldığı Haralar Bölgesi’ni, geçmişine uygun bir içerikle projelendirdiklerini hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Sivas’ın tüm değerlerinin yer aldığı bir Ekoturizm Vadisi olarak bu bölgenin bir cazibe merkezi haline geleceğini düşünüyorum. 244 bin 940 metrekarelik alana ve 11 adet tescilli yapıya sahip olan projede, her alana farklı fonksiyonlar verdik. Geleneksel Sporlar açısından bir merkez haline gelecek projede Atlı sporlar için müsabaka alanları ve açık menajlar yer alacak. Ayrıca burada Türkiye’de bir ilk olacak olan Savaş Atları Müzesi kurmayı planlıyoruz. Vadide yer alacak bir diğer yapı ise ‘Organik Pazar Alanlarımız. Yaz, kış hizmet verebilecek şekilde planladığımız bu alan ayrı bir ekonomik değer katacak projeye. Ayrıca alanın elektrik ihtiyacını da güneş enerji santralleri (GES) ile karşılamayı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
“Minia Sivas ve Yöresel Lezzetler Sivas Konağı da Olacak”
Vadinin turizm açısından önemli bir fonksiyonunun da Minia Sivas olacağını vurgulayan Vali Ayhan, “Sivas’ın tüm tarihi değerlerinin bir arada sergileneceği bu alanı, şehrimizin tanıtımı adına çok önemli görüyorum. Ayrıca yöresel lezzetlerin tadılabileceği Sivas Konağı’nın da turizme önemli bir katkı sunacağına inanıyorum. Projede çok özel olarak tasarlanan bir Kamp Alanı da planladık. Bu alanı özellikle gençlerimiz için çok önemsiyorum. Ayrıca yeşil dokuya hassasiyetle dikkat edip yeni fidanları da toprakla buluşturacağız. Diğer yandan lavanta bahçesi ile de bölgeye hem görsellik hem de güzel bir koku katacağız. Kır kahvesi, çocuk oyun alanları, kafeleri ve restoranları, kutlama ve tören alanları ile şehrin sosyal hayatına büyük bir renk katacak projenin, konumu itibariyle de ilimize gelen ziyaretçilerin uğramadan geçemeyecekleri bir adres olacağını düşünüyorum. Projenin ilk etabı olan 11 adet tescilli yapının restorasyon işinin başlangıcının şehrimiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.
27 Haziran Anıtı Yenilenecek
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilimize ilk teşrifleri adına yapılan ve eskiyen anıtın konseptine uygun şekilde yenileneceğini ifade eden Vali Salih Ayhan, “Yeni projeyi kurul onayladı ve çalışmalar başladı. 27 Haziran tarihinde yeni anıtı Sivas Kongresi’nin 100. yılı anısına açmış olacağız” diye konuştu.
Düzenlenen programa Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, Yeliz Yıldızhan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Ö. Ertuğrul Erbakan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İdris Tataroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, İl Emniyet Müdürü Kenan Aydoğan, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Kul ile ilimiz protokolü, kurum ve kuruluşların temsilcileri, teknik ve idari personelleri ile yüklenici firma yetkilileri katıld

REKLAM ALANI

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.