GÜÇSİYAD SİVAS ‘TA NURİ DEMİRAĞ’I ANDI

GÜÇSİYAD SİVAS ‘TA NURİ DEMİRAĞ’I ANDI

  1. GÜÇSİYAD SİVAS ‘TA NURİ DEMİRAĞ’I ANDI

Sivas’ın unutulmaz başarılı işadamlarından olan ve soyadını demiryolu yapımı projesindeki başarısından dolayı Atatürk´ten alan Nuri Demirağ, Güçlü Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GÜÇSİYAD) Sivas Şubesi tarafından tertip edilen program kapsamında anıldı.

1886-1957 yılları arasında yaşayan ve Türkiye´nin kalkınması için birçok yeniliğe öncülük etmiş olan Sivaslı işadamı Nuri Demirağ, Güçlü Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GÜÇSİYAD) Sivas Şubesi tarafından düzenlenen etkinlik ile anıldı.

Büyük Otel´de hafta sonu gerçekleştirilen anma programına GÜÇSİYAD Genel Başkanı Turgay Erence, Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Genel Başkanı Ercan Akpınar, 15 Temmuz Gazileri Platformu Başkanı Erol Bulut, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sivas Belediye Başkan Adayı Ali Akyıldız, çok sayıda kurum müdürü ve işadamı katıldı.

Türkiye´nın çok zor şartlarında ülkemize pekçok ilki getiren Demirağ,  kalkınmada verdiği mücadele slayt gösterisi eşliğinde anlatıldığı anma programının açılış konuşmasını GÜÇSİYAD İl Temsilcisi Musa Demir gerçekleştirdi.  Soyadını demiryolu yapımı projesindeki başarısından dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ten alan Demirağ´ın yaşadığı dönemde yeterince hak ettiği değeri göremediğinin altını çizen İl başkanı Demir, önemli bilgiler verdi.

İşadamları ve yöneticilere yeni vizyon ve bakış açısı kazandırmayı amaçladıklarının altını çizen Demir, “Unutulmuş, değinilmemiş değerleri hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla bu değerlerden günümüze yönelik alınması gereken dersler çıkarmak için çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. 1986 yılında Divriği´de doğan Nuri Demirağ, demiryollarının yanı sıra hayırseverliği ile tanınmaktadır.

Ülkemizdeki ilk uçak fabrikasını kurmuş, ilk sigara kağıdı üretimini yapmış, ilk yerli paraşüt üretimini gerçekleştirmiştir. İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması ile Keban´a baraj yapılmasını düşüncesini ilk kez gündeme getirmiştir. Yaptığı birçok fabrika binalarıyla adından söz ettiren Demirağ, daha çok Türk havacılık sektöründe yaptıkları ve bu süreçte yapmaya çalıştıklarıyla hatırlanmaktadır. Ne acıdır ki; yaptırmış olduğu uçakların yurt dışına satılmaması için kanun çıkarılan ilk ve belki de tek kişidir. Şimdi kıymetini ve eksikliğini daha çok idrak ettiğimiz uçak sanayisindeki çalışmalar konusunda ne kadar ileri görüşlü, anlamlı ve isabetli yatırımlar planlayan Nuri Demirağ´ı rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

“İRİ VE DİRİ OLACAĞIZ”

Sivas´ın öz evladı Nuri Demirağ´ın Türkiye´ye kazandırdıkları karşısında heyecanlandığını dile getiren GÜÇSİYAD Genel Başkanı Turgay Erence ise “Bizler ancak birlikte bir, iri ve diri olacağız. Ülkemizin kalkınabilmesi için, gençlerimize ışık tutacak, Demirağ gibi değerlerin ortaya çıkabilmesi için mücadele edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Program, emeği geçenlere plaket takdimi ile sona erdi.

Eğitim Ekonomi Kültür Sanat Siyaset Yaşam