Haberblok

Bıkmayarak izlediğimiz Türk Sinemasının yaşayan efsanesi: Şener Şen

REKLAM ALANI
Bıkmayarak izlediğimiz Türk Sinemasının yaşayan efsanesi: Şener Şen

Şener Şen, 140’ın üstünde sinema filminde rol aldı. Hangi role hayat verirse versin takdiri kazanan ender sanatçılardan biri olmayı her zaman başardı.

1941 yılında Adana’da dünyaya gelen ünlü sanatçı, babası Ali Şen gibi sinema sanatçısı olmak istemiyordu. Bu yüzden, 1958’de Yeşil Sahne’de amatör olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. 1964-1966 yılları arasında Muş’un Malazgirt ilçesinin en uzak köylerinden biri olan Fenek’te öğretmenlik yaptı. Bu kutsal mesleğin ardından, çok sevdiği oyunculuğu yapmak için İstanbul’a geri döndü. Ancak, tiyatrodan elde ettiği kazanç yetmediğinden sinema oyunculuğuna yönelmek durumunda kaldı. Dublajdan tanıdığı yönetmenlere, “Figüran olarak beni de çağırın, ama bir şartım var. Yevmiyemi o gün alayım.” demiştir.

REKLAM ALANI

Kariyerinde dönüm noktası herkesin yakından bildiği, 1975 yapımlı Hababam Sınıfı filmindeki “Badi Ekrem” tiplemesiyle oldu. Kemal Sunal ile müthiş bir ikili oldu ve Süt Kardeşler, Şabanoğlu Şaban, Tosun Paşa, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı ve Davaro gibi filmlerde onunla birlikte rol aldı.Giderek yükselen yıldızına rağmen yardımcı rollerde oynaması tepki almaya başladı.Ancak yaklaşık 10 yıl boyunca oynadığı sahtekar, uyanık, üçkağıtçı, dolandırıcı tiplemelerini yapmayı reddetti. “Başrol oynayacaksam onların istediğini değil, kendi seçtiğim rolü oynarım.” dedi. Ertem Eğilmez’in Namuslu filmi için, “Bu film tutmazsa senin hayatın başlarken biter.” uyarılarına kulak asmadı ve o yılın en iyi iş yapan filmleri arasına girdi. Bu, Şener Şen‘in hayatındaki ikinci dönüm noktası oldu.

Züğürt Ağa, Milyarder ve Muhsin Bey gibi başrollerini canlandırdığı filmlerde de Namuslu filmiyle başladığı temiz yürekli, iyi insan tiplemelerini sürdürdü. Taşlamalarla dolu, eleştiri filmi diyebileceğimiz Arabesk ve Amerikalı filmlerinde rol aldı. 1998 yılında “Devlet Sanatçısı” ödülü aldı. Ancak devlet sanatçılığını düzenleyen yönetmeliğin Danıştay tarafından kaldırılması sonucu ünvanı kaldırıldı. Ödül demişken, sayısız ödülün de sahibi oldu. Buna “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerinin yanında 2 kez aldığı “Yaşam Boyu Onur” ödülleri de dahil.

Uğur Yücel ile birlikte rol aldığı Eşkıya filmi Türk sinemasında bir devrim niteliğindeydi. İkinci Bahar adlı dizide Türkan Şoray’la başrolü paylaştı. Gönül Yarası ve Kabadayı sinema filmlerinden sonra onu son olarak 2010 yapımlı Av Mevsimi filminde görmüştük. Hangi rolde oynarsa oynasın, hepsinin hakkından geldi ve biz onu her haliyle çok sevdik!

haberblok

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.