Haberblok

İNSAN İÇİNDE BİR İNSANLIK VAR.

REKLAM ALANI
İNSAN İÇİNDE BİR İNSANLIK VAR.

İnsan hayatın her safhasında yaşamaya değer yargılarıyla yaşar. Kimi zaman güzel, kimi zaman da zordur.
Hayat zerresi içinde bütün yaşadıkları, birikim olarak tecrübeye dönüşür. İnsan olmak, insani değer taşımak ve bu değerleri iyi anlmak yine insanlık gereğidir. İnsanca davranmak ve bu özellikleri taşımak büyük fedakarlık ister. Fedakarca davranış ise herkese nasip bir olgu değildir.
Ustalık kişiler, yaşadıklarıyla doğru orantılıdır. Zaman içinde yaşananlar, insanda belli izler bırakır. Bu durum kişilerde birbirleri ile aralarında farklılıkları oluşturur.  Yaşananlardan ders alanlar olgunlaşır ve kamilleşir.
Akıl ve mantık kişide olgunlaşmaya açılan yoldur.  Bu yol öyle ince ve zordur ki, her yönüyle dikkat ve sabır ister. Sabrı kendine arkadaş edinen insanoğlu, ulaşmak istediği yere akıllıca ve mantıklıca ulaşır.
İnsanlık özveri ve vicdan ister. Vicdan sahibi olan bir kişi, kolay kolay yanlış yapmaz. Vicdan bu dünyada insandaki aklın rehberidir.  Hayata anlam katan ve kişinin kendisini fark etmesini sağlayan vicdan, kişilik özelliğidir.
Kişiler birbirleri ile nasıl davranacağını iyi bilmelidir. Unutulmamalıdır ki, her canlı bu alemde misafirdir. Kırıcı olmak, kadir kıymet bilmemek kişileri derinden yaraladığı gibi, bu şekilde davranan kişinin de toplumdan dışlanmasına sebep olur.
Gelmiş geçmiş pek çok düşünür, pek çok alim insanlık adına sayısız söz söylemiştir. Mevlana Cemalettin  Rumi, Hacıbektaş-ı Veli, Yunus Emre ve benzeri adını sayamadığım pek çok kişi, yaşamlarında insanı ve insanlığı konu etmiştir. Topluma birer örnek olan bu kişiler aynı zamanda da bu konuların önderi olmuşlardır. İlahî gücün önemini en iyi şekilde dile getirmiş ve bu yolda yaşamlarını sürdürmüşlerdir.
İnsan değişmelidir. İyi ve güzel yönde yol almalıdır. Kırmamalı dökmemelidir. Her canlıya şefkatle bakmalı, iyiyi kötüyü doğru bir şekilde ayırdetmelidir. İnsan ayrımı yapmamalıdır.
Aşık Veysel ne de güzel söylemiş.

REKLAM ALANI

Allah birdir Peygamber Hak
Rabbül alemindir mutlak
Senlik benlik nedir bırak
Söyleyim geldi sırası

Kürtü Türkü ne Çerkezi
Hep Ademin oğlu kızı
Beraberce şehit gazi
Yanlış var mı ve neresi

Kuran’a bak İncil’e bak
Dört kitabın dördü de hak
Hakir görüp ırk ayırmak
Hakikatte yüz karası

Binbir ismin birinden tut
Senlik benlik nedir sil at
Tuttuğun yola doğru git
Yoldan çıkıp olma asi

Yezit nedir ne kızılbaş
Değil miyiz hep bir kardaş
Bizi yakar bizim ataş
Söndürmektir tek çaresi

Kişi ne çeker dilinden
Hem belinden hem elinden
Hayır ve şer emelinden
Hakikat bunun burası

Şu alemi yaratan bir
Odur külli şeye Kadir
Alevi Sünnilik nedir
Menfaattir varvarası

Cümle canlı hep topraktan
Var olmuştur emir Hak’tan
Rahmet dile sen Allah’tan
Tükenmez rahmet deryası

Veysel sapma sağa sola
Sen Allahtan birlik dile
İkilikten gelir bela
Dava insanlık davası

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.