Haberblok

ENDONEZYA’DA BÜYÜK PATLAMA

27.11.2017
272
REKLAM ALANI
ENDONEZYA’DA BÜYÜK PATLAMA

Endonezya’da Büyük Patlama

Endonezya’nın Bali adasında Agung Volkanı’nda   tekrar aktif hale gelen geldi. Büyük bir patlama yaşanabileceği belirtiliyor. Yanardağın çevresindeki 40 bin tişi ahliye edildi. 25 bin kişinin hala geçici barınaklarda kaldığı tahmin ediliyor.
Yanardağ en son 1963 yılında patlamış ve 1000’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.
BBC Türkçe’nin son dakika haberine göre, yetkililer alarm seviyesini en üst düzey olan 4’e çıkardı.
Acil tahliye alanları oluşturulmaya çalışılan Endonezya’da Yanardağ çevresinde şimdilik 10 kilometre çapında bir tahliye alanı oluşturuldu.
Adadaki havaalanı uçuşlara kapatıldı. Turistik adaya tatile gitmiş olan birçok kişi adada mahsur kaldı. Adanın en turistik bölgeleri olan Kuta ve Seminyak, yanardağa yaklaşık 70 km mesafede bulunuyor.
Yüksekliği yaklaşık 3 bin metreyi bulan yanardağın ağzından siyah duman yükseldiği görülüyor. Volkan uzmanları da magmanın yanardağın yüzeyine yaklaştığını doğruladı.
Yanardağın Eylül ayında yeniden aktif hale geçmesiyle, yaklaşık 140 bin kişi bölgeden tahliye edilmiş, yetkililer Eylül ayı sonunda tahliye edilenlerin büyük kısmından evlerine geri dönmelerini istemişti.
Afet Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada tehlike bölgesinde bulunanlardan 40 bin kişinin tahliye edildiğini ancak yaklaşık 60 bin kişinin daha riskli bölgenin dışına çıkarılması gerektiği belirtildi.

REKLAM ALANI

haberblok

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.