Haberblok

Ateş Düşürmek İçin Doğal Yollar

30.10.2017
115
REKLAM ALANI
Ateş Düşürmek İçin Doğal Yollar

Vücut sıcaklığı 37.5 Santigrat derece ya da 99.5 Fahrenhayt dereceyi geçtiğinde çocuk veya yetişkinler ateşlenir. Aslında ateş, bir enfeksiyon veya hastalık belirtisidir. Vücudumuz herhangi bir virüs veya bakteri tarafından saldırıya uğradığında, savunma sistemimiz enfeksiyonun yayılmasını ve olası zararlarını önlemek için vücut sıcaklığını yükseltir.

Ateşi azaltmak için ipuçları

Eğer sizin veya bir aile ferdinin ateşi varsa, o zaman aşağıdaki önerilerimizi uygulayabilirsiniz:

REKLAM ALANI
  • Ayak bileklerine ıslak çorap koyun. Bu özellikle çocuklar açısından mükemmel bir çözümdür. Çorapları ıslatın ve onları ayak bileklerinin üzerine yerleştirin. Çoraplar kurumaya başladığında bunu tekrarlayın. Çorapların aşırı ıslak olmasına gerek yok. Bu yöntem hasta çocukları rahatlatacaktır ve sakinleştirecektir.
  • Ilık suyla duş alın. Birkaç dakikalığına duş alarak vücudunuzun ısısını düşürebilirsiniz. Bunun yavaş bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak vücut açısından bir şok olmasını önlersiniz.
ateş-2
  • Bolca su için. Ateşlenme, vücutta sıvı eksikliğinin olması durumuna çok benzerdir. İkisinde de vücut yabancı maddelerle savaşır. Bu nedenle su, bitki çayı veya meyve suyu içmek çok iyi bir fikirdir. Bu ateşin yanı sıra kusma ve ishalin de söz konusu olması durumunda özellikle faydalıdır. Ne kadar sıvı içilmesi gerektiği hastanın yaşına bağlıdır. Yetişkin erkekler için 3 litre, yetişkin kadınlar için 2,2 litre ve çocuklar için 1,5 litre önerilir.
  • Başınızı ve boynunuzu soğutun. Bunun için ıslak veya soğuk bir bez kullanın. Bunu gerektiği kadar tekrarlayın – bez kuruyunca veya artık soğuk olmadığında değiştirin.
  • Fazla yemek yemeyin. Katı besinler yerine örneğin sebze çorbasıveya bitki çayı gibi sıvılar tüketmek daha iyi bir fikirdir. Bu şekilde vücudunuz daha çabuk ve daha kolay bir şekilde iyileşecektir. Eğer açsanız kendinizi tok hissedene kadar yemek yemeyin – daha sık, ancak daha ufak miktarlar tüketin.

Ateşi düşürmek için ev yapımı çözümler

Bu tarifler ateşiniz çıktığında etkili olabilir. Ancak her zaman bir uzmana danışmakta yarar vardır.

  • Kuru üzüm çayı: 1 fincan kuru üzümü 7 fincan suya boşaltın ve bunları bir tencerede kaynatın. Bu kaynamaya başladığında ateşi kısın ve sıvı üçte bir azalana kadar pişirmeye devam edin. Daha sonra bunun soğumasına izin verin. Soğuduktan sonra gün içerisinde yarım bardak için.
ateş-3
  • Ada çayı: Bu bitki terlemeye katkıda bulunarak ateşi düşürür. Bir fincan kaynar suya birkaç adet adaçayı yaprağı katın. Bunun üzerini kapatın ve birkaç dakika bekletin. Buna bal, şeker veya şeker otunun yanı sıra birkaç damla da limon suyu katın.
  • Marul çayı: Vücudunuzun yeterli sıvıya sahip olduğundan emin olmak için marul çayı çok iyi bir fikirdir. Bu sebze bolca potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve fosfor içerir ve bu maddeler normal öğünlerinizi yiyemediğiniz o anlarda vücudunuza gerekli besinleri sağlar. Bir litre su kaynatın ve bunun içerisine tam bir marul koyun. On beş dakika bekletin. Ardından süzün ve zevkinize göre bir tatlandırıcı ekleyin. Bunu soğumadan için.
  • Dondurma yiyin. Bu her çocuğun hoşuna gidecek bir çözüm. Dondurmadaki şeker ateşe iyi gelir. Ayrıca bu hem vücuda sıvı sağlar, hem de soğuk olması nedeniyle vücut ısısını düşürür.

 

Sağlığa bir adım

haberblok

Etiketler:

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.